Ogłoszenie w sprawie przedłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności [stan na 30.12.2023]


Ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2023 r. poz. 2768) zmieniono zasady przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Zmiany weszły w życie z dniem 30 grudnia 2023 r. Zgodnie z art. 1 ww. ustawy, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100 ze zm.):

1. które zachowało ważność na podstawie art. 23 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 852 i 1429) w brzmieniu dotychczasowym (zob. poniżej), albo

2. którego okres ważności upłynął po dniu 5 sierpnia 2023 r. i przed dniem 30 września 2024 r.,

zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne.

Stowarzyszenie Sursum Corda realizuje projekt powierzony przez POWIAT WĄGROWIECKI, w ramach którego prowadzimy nieodpłatną pomoc prawną, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatne mediacje.
Celem projektu jest zapewnienie równego dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym oraz wsparcie mieszkańców w poradzeniu sobie z różnymi, trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi - przy wsparciu prawników, doradców obywatelskich i mediatorów.Oprócz świadczenia indywidualnej, darmowej pomocy - prowadzimy także EDUKACJĘ PRAWNĄ, która zmierza do zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa.


Materiały są dostępne do pobrania na dedykowanej dla Powiatu Wągrowieckiego podstronie projektowej:
- Kwartalnik młodzieżowy „Z Paragrafem na Ty” 
(„Odpowiedzialność cywilna i karna nieletnich oraz młodocianych”),

- Artykuły prawne (m.in.: „Przywileje osób ze szczególnymi potrzebami”, „Błąd w sztuce lekarskiej – kiedy pacjent ma prawo do odszkodowania?”),
- Webinaria prawne dla mieszkańców „Bliżej prawa” 
(„Upadłość konsumencka”, „Pozew o orzeczeniu rozwodu lub separacji”, „Rozporządzanie majątkiem za życia i na wypadek śmierci: darowizna i testament”, „Mediacje rówieśnicze”),

- Kalkulator prawny online (pozwalający obliczyć kwotę podatku do zapłaty od wartości otrzymanego spadku lub darowizny),

E-biuletyn dla rodziców „apTECZKA prawna” („Rozwód/separacja rodziców, a opieka nad dzieckiem”).

UWAGA

Uprzejmie informujemy, że w dniu 2I.II.2023 r. obsługa interesantów Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wągrowcu odbywać się będzie do godziny 11:30.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodziny w Wągrowcu informuje o możliwości ubiegania się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zadań przewidzianych do realizacji w 2024 roku w zakresie:

- organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych;

- zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny.

Beneficjentami środków PFRON mogą być:

1. osoby prawne;

2. jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, jeżeli :

- prowadzą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat
przed dniem złożenia wniosku,
- udokumentują zapewnienie odpowiednich do potrzeb osób niepełnosprawnych warunków
technicznych i lokalowych do realizacji zadania,
- udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na
sfinansowanie przedsięwzięcia w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków
Funduszu w wysokości co najmniej 40%) ;
- nie mają zaległości finansowych wobec Funduszu.

Uprawnione podmioty mogą przesyłać w formie papierowej wnioski do tutejszego Centrum nieprzekraczalnie – do dnia 30 listopada roku poprzedzającego realizację zadań (decyduje data stempla pocztowego).

Szczegółowe informacje pod numerem kom. 607 631 900 lub 67 26 27 614.

Wnioski są dostępne w zakładce: wnioski i pliki do pobrania.

Szanowni Państwo,

już od 4 września została uruchomiona „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością”. W ramach tej inicjatywy można składać wnioski o wypożyczenie takich technologii jak urządzenia do sterowania komputerem za pomocą wzroku, oprogramowania wspierające komunikację alternatywną, powiększalniki, aparaty słuchowe, drukarki brajlowskie, notesy dla osób niewidomych, a także podnośniki, wózki, skutery.

W załączniku niezbędne informacje o „Wypożyczalni"

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu.

Lista asortymentu PFRON

W dniu 15 września b.r . w siedzibie PCPR Wągrowiec po raz pierwszy w nowym składzie spotkali się członkowie Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Wągrowieckim.

Rada w składzie: przewodniczący Pani Irena Woźniak, sekretarz Pani Barbara Senger, członkowie: Pani Anna Majer oraz Pani Wioleta Milewska ( nieobecny członek – Pani Joanna Szyperska) zapoznała się oraz wyraziła swoją pozytywną opinię w zakresie dwóch projektów uchwał Rady Powiatu Wągrowieckiego:  pierwszego dotyczącego założeń Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych do 2030 roku, drugiego dotyczącego wprowadzenia zmian w podziale środków PFRON na rok 2023 rok. Rada, po wysłuchaniu informacji od obecnych na spotkaniu przedstawicieli PCPR i PUP Wągrowiec jednogłośnie zaakceptowała przedstawione projekty uchwał.

Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Wągrowieckim jest organem opiniodawczo-doradczym Starosty Wągrowieckiego, działa na podstawie art. 44 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2003 roku w sprawie organizacji oraz trybu działania wojewódzkich i powiatowych rad do spraw osób niepełnosprawnych. Do zakresu jej działania należy:
1) inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz realizacji praw osób niepełnosprawnych
2) opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych,
3) ocena realizacji programów,
4) opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez Radę Powiatu pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.

Powiatowa Rada składają się z 5 osób powoływanych spośród przedstawicieli działających na terenie danego powiatu organizacji pozarządowych, fundacji oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego (powiatu i gmin), członkowie pełnią funkcję społecznie. Kadencja Rady trwa 4 lata, a jej członków powołuje i odwołuje Starosta.

Zapraszamy do kontaktu z Radą za pośrednictwem PCPR Wągrowiec